Nowa technologia transmisji danych, a oświetlenie.
Zacznijmy od początku…jak właściwie działa Li-Fi i czemu zostało stworzone? Na drugie pytanie odpowiedź jest prosta. Każdy aktywny użytkownik sieci chce mieć stały dostęp do internetu, niezakłócony przerwami w dostępie do niego. Li-Fi to kolejny alternatywny sposób na zachowanie ciągłości przesyłania i przetwarzania danych.

Działanie polega na przesyłaniu danych poprzez światło, a nie fale radiowe, tak jak w przypadku Wi- Fi. Transmisja danych odbywa się za pomocą specjalnych źródeł światła LED, które emitują migoczące fale świetlne, przy czym częstotliwość migotania jest tak duża, że ludzkie oko nie jest w stanie tego zjawiska wychwycić. Urządzenie, które ma odebrać wysłany poprzez fale świetlne sygnał musi dysponować specjalnym odbiornikiem, wyposażonym w specjalnych fotodetektor, który zamieni strumień światła w strumień danych.

Zwolennicy takiego przesyłu danych wymieniają wiele zalet zastosowania takiej technologii. Wskazują przede wszystkim szybkość transmisji, która może ona osiągać 224 gigabajty na sekundę, a także na odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, dzięki czemu urządzenia wyposażone w Li-Fi mogą być wykorzystywane na pokładach samolotów, czy w szpitalach. Technologia może być stosowana również w miejscach gdzie wymagany jest wysoki poziom bezpieczeństwa przed utratą danych: budynki rządowe i wojskowe.

Technologia została już wykorzystana w inteligentnym oświetleniu sklepowym Philips Indoor Positioning. Jedno z paryskich biur Icade również testuje oprawy Philips wyposażone w opisywaną technologię. Do projektu wykorzystano oprawy LED z wbudowanym modemem. Odbiornikami danych są z kolei wyposażone w światłoczuły odbiornik USB, komputery.

Cały czas trwają prace nad udoskonaleniem nowej technologii i możliwe, że za jakiś czas wszyscy będziemy mogli z niej korzystać.

Źródło:http://www.lighting.philips.pl/edukacja/nowoczesne-oswietlenie/swiatlo-w-biznesie/what-is-lifi data: 08.04.2019r.