Autostrady świecące w ciemnościach, drogi ładujące samochody elektryczne…?
Co przyniesie przyszłość…?W Holandii na 500 metrowym odcinku drogi zastosowano farbę fotoluminescencyjną, aby oświetlić kierowcom drogę. Namalowano nią pasy i linie rozdzielcze. Farba w dzień pochłania światło słoneczne, a w nocy oddaje dobrze widoczne zielone światło. Trwają pracę na rodzajem farby, która reaguje nie tylko na światło, ale także na temperaturę. W chłodne dni, kiedy temperatura spadałaby na tyle, aby mogły tworzyć się oblodzenia na drodze, namalowane wspomnianą farbą płatki śniegu informowałyby kierowców o zagrożeniu.

Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych powstał pomysł, aby na drogach wydzielać pasy ruchy dedykowane tym właśnie pojazdom. Idea zakłada, że na wyznaczonym pasie ruchy zastosowano by pętle indukcyjne, dzięki którym samochody mogłyby być ładowane. Firma VOLVO przeprowadzał już testy pojazdów zasilanych za pomocą pantografu, który opuszcza się podczas jazdy na szynę zasilającą zamontowaną na drodze.

Nie dziwi fakt, że w dobie inteligentnych rozwiązań technicznych ułatwiających ludziom życie i dbających o ich bezpieczeństwo, przyszła również kolej na drogi, którymi się poruszamy. Technologia LED skutecznie wypiera lampy wyładowcze: sodowe, rtęciowe i ceramiczne metalohalogenkowe. Jakie technologie zastąpią drogowe oświetlenie LED i jak zasilane będą nasze samochody? Pewnie niebawem się dowiemy.Źródło: https://gadzetomania.pl/2090,zazdroszcze-holenderskim-kierowcom-swiecaca-autostrada-to-doskonaly-pomysl Data 12.06.2019r.